Ostrzeż swoich dziadków przed oszustami! - Wiadomości - KPP w Wąbrzeźnie

Wiadomości

Ostrzeż swoich dziadków przed oszustami!

Data publikacji 12.01.2021

Początek nowego roku pokazał, że przestępcy nie próżnują. Codziennie na terenie całego kraju, łącznie z naszym województwem dochodzi do wyłudzeń pieniędzy od seniorów.

Schemat działania przestępców jest bardzo podobny. Dzwoniąc do osób starszych podają się za funkcjonariusza Policji, ABW czy CBŚP mówiąc o prowadzonych tajnych działaniach mających na celu schwytanie sprawców przestępstw. Równie często oszuści podszywają się pod członków rodziny, najczęściej wnuczka, prosząc o pomoc na przykład z uwagi na wypadek drogowy. W każdej z tych sytuacji osoba dzwoniąca przekonuje, że natychmiast potrzebne są pieniądze.

W ubiegłym tygodniu 71-letnia mieszkanka Bydgoszczy odbierając telefon od nieznanego mężczyzny, który podał się za policjanta straciła ponad 33 tysiące złotych! Do podobnej sytuacji doszło na terenie naszego powiatu, mieszkanka gminy Płużnica odebrała telefon od kobiety, która podając się za jej wnuczkę, twierdziła że miała wypadek i nie wie gdzie jest, ale seniorka nie dała wciągnąć się w tę rozmowę.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami.

Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Bardzo często przekazują oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają kredyty.

Apelujemy więc  do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę zanim podejmą jakiekolwiek kroki.